דיגיטלי וטרופי: בישול ממוחשב באי תאילנדי

גסטרונומיה דיגיטלית היא שדה מחקר חדש, המתעתד לסלול את הדרך למטבח עבור מחשבים וכלי ייצור דיגיטליים כגון מדפסות תלת־ממד, רובוטים, חותכי לייזר דיגיטליים וכיו"ב. עם זאת, אחד האתגרים החשובים במחקר על בישול דיגיטלי עוסק דווקא ביצירת גשר בין הטכנולוגיות הממוחשבות למסורות קולינריות ולשיטות וטעמים של תרבויות אוכל ותיקות. המאמר מציג את ההיבטים הטכניים של בישול דיגיטלי לצד תיאור חוויה סובייקטיבית של מימוש מנה תאילנדית מסורתית מחומריים מקומיים על אי בדרום תאילנד, המיישמת חזון דיגיטלי של מעברי טעם רציפים.

למאמר המלא

 

 

אילת סלע

אילת סלע, מעצבת חזותית ועורכת וידאו, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר ויוצרת רב תחומית, אשר נעה בין תחומי עשיה הקושרים עיצוב, בישול וטכנולוגיה. בעלת רקע מקצועי בבישול וכמה שנות ניסיון בעבודה במסעדות.

עמית צורן

עמית צורן, פרופסור בבית הספר להנדסה ומדעי המחשב, האוניברסיטה העברית, ירושלים. בוגר הנדסת מערכות תקשורת, אוניברסיטת בן–גוריון בנגב, מוסמך בעיצוב, בצלאל ירושלים, ובעל תואר דוקטור Lab, MIT Media. במחקרו הוא מפגיש בין שני תחומי עשייה שונים ואף מנוגדים: טכנולוגיות המחשוב המתקדמות למול כישורי מלאכת–יד קלאסיים, בניסיון למצוא דרכי חשיבה חדשות המגשרות בין שני סוכני יצירתיות שונים במהותם — המכונה הדיגיטלית והיד האנושית. בשנים האחרונות מחקרו מתמקד בבישול ובאוכל, בחיפוש אחר מרחב היברידי המשלב תהליכי בישול מסורתיים עם כלים דיגיטליים חדשים.
www.amitz.co