Ory Bartal

  

חובב רשלבך

ד"ר חובב רשלבך - חוקר בתחום הפרשנות והתרבות, אמן ומעצב תקשורת חזותית. בוגר תואר ראשון בחוג לתקשורת חזותית, בצלאל - אקדמיה לעיצוב ואמנות; תואר שני בחוג לפילוסופיה, אוניברסיטת תל אביב; תואר שני ושלישי בחוג לפרשנות ותרבות, אוניברסיטת בר אילן. מחבר מאמריי מחקר אודות היצירה האמנותית ומחבר הספרים מעשה-האמנות בין משמעות להתענגות: עיון על פי מחשבת רולאן בארת (רסלינג, 2012); הלם הלא-צפוי, שאלות על יצירת-אמנות (רסלינג, 2015); והמונוגרפיה סגנון – היבטים הרמנויטיים וביקורתיים בהתייחס למחשבת האנס גאורג גאדמר (החוג לפרשנות ותרבות, אוניברסיטת בר-אילן, 2018). שותף לחיבור ספר השירה מה לך רוח? (ידיעות אחרונות, 2003). מבחר שירים ודימויים של ד"ר חובב רשלבך הוצגו בכתבי עת ובקטלוגים בארץ ובעולם. לימד רישום בקמרה אובסקורה והינו מרצה בכיר ומנחה סדנאות יצירה במכון לאמנות שבפקולטה למדעי החברה והרוח במכללה האקדמית לחינוך אורנים, טבעון. הוראתו מתמקדת במעשה האמנות ושיקוליו.

 

ענת מרטקוביץ'

ענת מרטקוביץ' היא אוצרת, אמנית וחוקרת תרבות, ילידת העיר ריגה ו- 1986. היא בעלת תואר ראשון בעיצוב אופנה ממכללת שנקר (2012). ותואר שני בלימודי תרבות מהאוניברסיטה העברית ירושלים (2019). 

עדי קרליץ

מרצה במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון HIT. מדלגת בין פרקטיקה כמעצבת עצמאית ואוצרת ובין תיאוריה כמרצה. בעלת תואר שני בהצטיינות בתוכנית הבינתחומית באמנויות, בפקולטה לאמנות באוניברסיטת תל-אביב. תחום המחקר עסק בתקלות דיגיטליות ואנלוגיות בשדה החזותי, בדגש על תיאוריות הגליצ' ארט.

עדי המר יעקבי

עדי המר יעקבי, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים (2012)ובוגרת התואר השני לתולדות האמנות ותרבות חזותית, אוניברסיטת בן גוריון בנגב (2017). כיום, דוקטורנטית במחלקה לאמנות באוניברסיטת בן גוריון. מחקרה עוסק במתודולוגיות של מחקר דרך עיצוב.

לנה דובינסקי

מרצה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל ובעלת סטודיו לעיצוב. עבודותיה של לנה הוצגו בתערוכות עיצוב במילנו, פריז, ברלין, קופנהגן, בריסל, סינגפור ועוד. לנה היא דוקטורנטית ב"בית הספר מנדל ללימודים מתקדמים" בפקולטה למדעי הרוח ובמעבדה לארכיאולוגיה ממוחשבת באוניברסיטה העברית, ירושלים.

רן שבתי

רן שבתי הוא אדריכל מייסד ומנהלStudio Chimera  המתמחה באדריכלות פרמטרית, עיצוב, תכנון וייצור דיגיטליים במגוון פרויקטים בארץ ובחו"ל. רן מרצה במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל משנת 2014 ומלמד קורסים, סמינרים, סדנאות וסטודיו לאדריכלות מבוססת מחשב. לרן תואר מאסטר המתמקד באדריכלות דיגיטלית (M.Arch) מה-IAAC(Universidad Politectico Catalonia UPC); תואר מאסטר + תזה (בהצטיינות יתרה) מביה"ס לאדריכלות באוניברסיטת תל־אביב; תואר בארכיטקטורה מאקדמיה בצלאל ((B. Arch ותואר ראשון (B.A) בהיסטוריה ופילוסופיה מאוניברסיטת תל־אביב. המחקר של רן מתמקד באופני יישום ותפיסות של אדריכלות א־לינארית, לימוד מכונה ומדע המערכות המורכבות באדריכלות אלגוריתמית. פרויקטים של רן זכו במספר פרסים והוצגו במגוון מוקדים בעולם, ביניהם: MAXII Rome, Venice Biennale.

שיר חולב

בעלת תואר ראשון בעיצוב תקשורת חזותית משנקר ותואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב. מעצבת, מלמדת וכותבת על הגשרים בין עיצוב לפילוסופיה.

אביגיל ריינר

אביגיל ריינר היא בוגרת תואר ראשון מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל תואר שני בהצטיינות מהיחידה למחקר התרבות באוניברסיטת תל אביב. מרצה מזה עשור במחלקה לתקשורת חזותית ועיצוב תעשייתי במכללת שנקר ושותפה ב The Studio, סטודיו לעיצוב המתמחה בתחום העיצוב לאמנות ותרבות. זוכת פרס העיצוב של משרד התרבות לשנת 2017. הציגה בתערוכות קבוצתיות רבות, כגון "מוזיאון העיצוב בבית האמנים" (אוצר: יובל סער), הזוכים במוזיאון אשדוד (אוצרים: יובל ביטון ורוני בנימיני), No Graphics בגלריה ויטרינה (אוצרות: שיר חולב ועדי קרליץ) ועוד.

אומברטו אקו

לב מנוביץ׳

לב מנוביץ׳ הוא תיאורטיקן מוביל בתחום התרבות הדיגיטלית ומחלוצי היישום של מדע הדאטה לניתוח תרבות עכשווית. מנוביץ׳ ערך ופרסם ספרים בנושאים מגוונים, ביניהם אינטיליגנציה מלאכותית, תיאוריות של תרבות תוכנה, מאפייני הדימוי העכשווי באינסטגרם ושפת המדיה החדשה. מנוביץ' משמש פרופסור למדעי המחשב במרכז ללימודים מתקדמים של האוניברסיטה העירונית של ניו יורק (CUNY) ומנהל את המעבדה לאנליטיקה תרבותית העוסקת בניתוח של תרבות חזותית באמצעים חישוביים. המעבדה יצרה פרויקטים עבור לקוחות כמו גוגל, המוזיאון לאמנות מודרנית והספריה הציבורית בניו יורק.

אלן לופטון

אלן לופטון היא מעצבת גרפית, אוצרת וחוקרת זוכת פרסים העוסקת בתיאוריה, בהיסטוריה ובמלאכת העיצוב הגרפי. היא מנהלת את התכנית ללימודי תואר שני (MFA) בעיצוב גרפי ב-MICA מרלינד, בולטימור, ועומדת שם גם בראש המרכז למחשבת העיצוב. מאז 1992 היא פועלת כאוצרת במחלקה לעיצוב עכשווי בקופר היואיט, מוזיאון סמית׳סוניאן לעיצוב (Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum), שם העמידה תערוכות רבות. לופטון חיברה מספר ספרים העוסקים בעיצוב על היבטיו השונים, המשלבים תיאוריות מתחומים כמו בלשנות, פסיכולוגיה, מדעי המחשב, ביולוגיה, קוגניציה ופילוסופיה. ספרים אלה זכו למעמד משמעותי בשדה ומשמשים סטודנטים לעיצוב וחוקרים כאחד.

אבוט מילר

אבוט מילר הוא מעצב גרפי אמריקאי. הוא בוגר בית הספר קופר יוניון (Cooper Union School of Art) בניו יורק. ב-1989 הוא ייסד יחד עם אלן לופטון את הסטודיו המולטי-דיסציפלינרי ״עיצוב/ כתיבה/ מחקר (Design/ Writing/ Research). הסטודיו היה מחלוצי התפישה של ״מעצב כמחבר״, ונעשו בו פרויקטים ששילבו פיתוח הדדי של תוכן וצורה. ב-1999 הצטרף מילר למשרדי פנטגרם (Pentagram) בניו יורק. שם הוא המשיך לפתח פרויקטים העוסקים בתפקידו התרבותי של העיצוב ובתפקידה הציבורי של המילה הכתובה. מילר זכה בשלל פרסי עיצוב, ביניהם פרס קרייזלר (Chrysler) לחדשנות בעיצוב, אותו חלק עם אלן לופטון.

יוריקו סאיטו

יוריקו סאיטו היא פרופסור לפילוסופיה בבית הספר לעיצוב של רוד איילנד. סאיטו נולדה וגדלה ביפן, למדה לתואר ראשון באמנות באוניברסיטה הנוצרית הבינלאומית בטוקיו, והשלימה את לימודי הדוקטורט שלה באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון בארה״ב. סאיטו מרצה, כותבת, עורכת ומקדמת שיח אקדמי העוסק באסתטיקה ואחריות סביבתית. היא פירסמה מספר ספרים ומאמרים העוסקים באסתטיקה של היומיום, באסתטיקה סביבתית ובאסתטיקה יפנית. מאמר זה מבוסס על ספרה, אסתטיקה של היומיום, שפורסם בשנת 2008 בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

ברונו לאטור

ברונו לאטור (Latour) הוא חוקר משפיע וזוכה פרסים בתחומי הפילוסופיה, היסטוריה אנתרופולוגיה וסוציולוגיה, ומשמש גם כאוצר-חוקר. תערוכתו הבאה, אזורים קריטיים (Critical Zones), שתוצג במרכז לאמנות ומדיה (ZKM) בקרלסרוהה (Karlsruhe), גרמניה, תיפתח במאי 2020. לאטור הוא פרופסור אמריטוס במכון ללימודים פוליטיים בפאריס (Sciences Po Paris). הוא כתב וערך יותר מעשרים ספרים ופירסם כמאה וחמישים מאמרים שתורגמו לשפות רבות. לאטור התמחה בניתוח עבודתם של מדענים ומהנדסים, עסק במדיניות של המדע, באקולוגיה פוליטית ובמשבר האקלים, ופירסם ספר על הפילוסופיה הפוליטית של הסביבה והטבע. בספריו בחן לאטור את ההשלכות של עבודת המדע על תחומים מסורתיים במדעי החברה כמו דת, תיאוריה חברתית, משפט וחוק. בנוסף, הוא פיתח, עם כמה מעמיתיו בפאריס, תיאוריה חברתית משפיעה המכונה ״תיאוריית שחקן־רשת״.

אדולף לוס

רולאן בארת

וילם פלוסר

אלי ברודרמן

ד"ר אלי ברודרמן הוא מרצה במכון לאמנות במכללת אורנים ומפרסם מאמרים בתחום התרבות ובפילוסופיה של האמנות בארץ ובחו"ל. ב-2017 יצא ספרו יופי של צריכה, חקירה אסטתית של המוצר המעוצב העוסק בפילוסופיה של העיצוב, בהוצאת אוניברסיטת בר אילן. בין השנים 2016 ל-2019 כיהן כראש אגף הנוער והחינוך של מוזיאון ישראל. במסגרת תפקידו אצר במשותף את התערוכה שוברים את הכלים וכן משחקים, העוסקת ביסודות התפיסה החינוכית של תנועת הבאוהאוס והשפעתה על תפיסות העיצוב, הקראפט והאמנות המגוונות של התנועה. בתערוכה מוצגים עקרונות המשחקיות(playfulness)  והתנועה הדיאלקטית בין כאוס ויצירה ללא תכלית - לסדר ופונקציונליות.