לכתוב את החזותי

המאמר "לכתוב את החזותי" עוסק בצורך לחשוב מחדש על מיקומם של הדימויים במחקר. ההנחה שעומדת ביסוד המאמר היא שיש בכוחו של הדימוי ליצור מובנים מסוג אחר ואף להניע תהליכים אישיים ומחקריים ולצידם גם תהליכים חברתיים, ולעתים אפילו ליצור השפעה פוליטית של ממש.

המאמר מתחקה אחר המתודולוגיה באמצעותה נארג הספר פנטום הנאצי: מסע בעקבות שרידי הרייך השלישי. הספר חותר לייצר תמהיל בין אמירה אישית־סובייקטיבית לאמירה כוללנית־אובייקטיבית. מסיבה זו מתקיים בו שילוב בין כתיבה אקדמית, ראיונות עומק, יומן מסע אישי וגם תצלומים. תמהיל זה נוצר מכיוון שעל פי הבנתי כל אחת מפרקטיקות הכתיבה והיצירה היתה הכרחית על מנת ליצור תמונת עולם מלאה ומקיפה של התופעה הנחקרת.

למאמר המלא יש ללחוץ כאן

דנה אריאלי

דנה אריאלי נולדה בירושלים בשנת 1963.
בשנות השמונים למדה צילום בקמרה אובסקורה בירושלים אך בחרה להתמחות במחקר אקדמי במסגרתו עסקה בקשרי הגומלין בין פוליטיקה ואמנות. את עבודת הדוקטורט שלה בנושא "בין אסתטיקה לפוליטיקה: נאציונל סוציאליזם והאמנות" השלימה באוניברסיטה העברית בירושלים ב-1996. את לימודי הפוסט-דוקטורט שלה השלימה באוקספורד. היא נקלטה דנה כמרצה באוניברסיטת תל-אביב ובשנת 2003 היא הוזמנה לשמש כמרצה אורחת באוניברסיטה הבינלאומית של ונציה.
בין 2004 ל-2012 עמדה בראש המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב שבירושלים. במסגרת זו הקימה את כתב העת המקוון היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים ויזמה את ההוצאה לאור של פרוטוקולאז' (אסופת מאמרים מודפסת) הרואה אור כל שנה מאז 2009.
בבצלאל למדה צילום (באופן חלקי) במחלקה לצילום. תערוכת היחיד הראשונה שלה כצלמת "קרוב מכפי שנראה: גבעת רם" התקיימה בבית האמנים בירושלים ב-2013 [אוצר: אריאל קן].   
מאז 2012 משמשת פרופ' אריאלי כדקאן הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון.
בין הספרים שפרסמה עד כה: רומנטיקה מפלדה: אמנות ופוליטיקה בגרמניה הנאצית [הוצאת מאגנס, 1999]; יוצרים בעומס יתר: רצח רבין, אמנות ופוליטיקה [הוצאת מאגנס, 2005 זוכה פרס ראש הממשלה לשנת 2006]; אמנות ורודנות: אוואנגרד ואמנות מגוייסת במשטרים הטוטליטריים [אוניברסיטת תל-אביב, ההוצאה לאור, 2008]. לאחרונה ערכה את פחד מוות: מופעי הטרור בזירות האמנות והתרבות הפופולרית, [בצוותא עם דפנה סרינג, האוניברסיטה העברית, מאגנס, 2011].
במחקריה בשנים האחרונות מתמקדת פרופ' דנה אריאלי בהתווית שיטת מחקר ייחודית לתרבות חזותית שבמוקדה הצילום. במסגרת זו עסקה בשנים האחרונות בחיבור הספר "הפנטום הנאצי: מסע בעקבות שרידי הרייך השלישי". הספר מבקש להציע תמהיל בין גישות יצירתיות ומחקריות. הוא כולל תצלומים של המחברת, יומן מסע שחיברה בגרמניה, ראיונות עומק עם יוצרים ואף פרק מחקרי מקיף.