תערוכת "זיכרון נראה לעין" במוזיאון ההיסטוריה של המחשב במאונטיין ויו, קליפורניה

מרב כץ-קמחי

מוזיאון ההיסטוריה של המחשב בעיר מאונטיין ויו, קליפורניה, הוא אחד המוזיאונים החשובים בתחומו בעולם, אם לא החשוב בהם, אם למדוד חשיבות במונחי כמות המוצגים וערכם ההיסטורי. באוספיו כלולים כ-50,000 מוצגים, תמונות וסרטים וכן תוכנות, מסמכים ופרסומים פופולריים. הוא מצטרף למוזיאוני מחשוב אחרים המתעדים את אחת מפריצות הדרך הטכנולוגיות החשובות ביותר של המאה העשרים. המוזיאון שנחנך ב-1996, ממוקם בלב עמק הסיליקון, בסמוך למרכזי הפיתוח של ענקיות ענף האינטרנט וההייטק כמו גוגל ואינטל.

המוזיאון הקים אתר אינטרנט נגיש וידידותי (www.computerhistory.org) המציג כמה תערוכות מקוונות כולל, בין השאר, תערוכה היסטורית המציגה את הניסיונות בני חמישים השנים האחרונות לבנות מערכות ממוחשבות המשחקות שחמט מול בני אנוש, תערוכה של מערכות ממוחשבות מאז מלחמת העולם השנייה, תערוכת עלוני מכירות של מחשבים ותערוכת ההיסטוריה של האינטרנט.

תערוכת "זיכרון נראה לעין" (Visible Storage) מציגה אוסף מכונות חישוב ומחשבים מן המאה ה-13 ועד ימינו אנו במתחם המוזיאון. הביקור בה מותנה בהצטרפות לסיור מודרך והיא אינה פתוחה לשוטטות חופשית. התערוכה אף אינה מלווה בחוברת הסבר, כנהוג, בדרך כלל, במוזיאונים אחרים. היא מיועדת בעיקר ליודעי ח"ן, המתעניינים בהיבטים הטכניים של התפתחות המחשוב, ולא לקהל הרחב במובן המקובל של המושג.

אחד מן המוצגים המרשימים בתערוכה הוא יחידת חישוב של אניאק (Eniac), המחשב הדיגיטלי הראשון שאפשר לפתור מגוון רחב של בעיות חישוב. האניאק, שפעל על שפורפרות ריק, אמור היה לסייע בחישובי ירי ארטילרי במהלך מלחמת העולם השנייה אך בנייתו הסתיימה רק ב-1946. בפועל הוא שימש את המערך הצבאי האמריקאי בשנים הראשונות של עידן המלחמה הקרה בחישובים הקשורים לפצצת המימן. מעניין לציין שאת עיקר עבודת התכנות עשו שש נשים "מתכנתות". באותם ימים היתה עבודה זו כרוכה בניתוב פיזי, באמצעות כבלים ומפסקים, של נתוני התוכנה בין יחידות המחשב השונות (ראה תמונה 1).


הקליקו להגדלת התמונה
תמונה 1: מתכנתות של אניאק בפעולה

מוצג מעניין נוסף הוא מחשב מטבח (Kitchen Computer) מ-1969 של בית הכלבו היוקרתי ניימן-מרקוס. המחשב הוצג בקטלוג הפרסומי של החנות ככזה המאפשר לשמור ולשלוף מתכוני בישול. בתוך גוף הפלסטיק הייצוגי (ראה תמונה 2) הותקן מחשב הוניוול ( Honeywell) בעל זיכרון של k16. באופן מעשי כלל ממשק המחשב רק נוריות ומפסקים ומשום כך היה לא שימושי. אין אף כל עדות לכך שהמחשב נמכר ללקוחות כלשהם. תמונה 2: הפרסומת למחשב המטבח בקטלוג של ניימן-מרקוס

לסיכום, ערכם המוזיאלי וההיסטורי של המוצגים בתערוכה אינו מוטל בספק. למרות זאת, כמו כמה תערוכות מחשוב ומחשבים לפניה תערוכת "זיכרון נראה לעין" אינה נענית לאתגר האינטלקטואלי והפרשני הגדול של מוזיאוני מדע וטכנולוגיה, להסביר באופן ברור ופשוט את מנגנוני הפעולה והפונקציות של מערכות מדעיות וטכנולוגיות ולהציג תמונה נאמנה של העבר המאירה את משמעותן ההיסטורית, החברתית והתרבותית של מערכות אלו בהקשרים רחבים ככל האפשר.

 


מרב כץ-קמחי היא בוגרת התכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר-אילן. כיום היא חוקרת אורחת במחלקה להיסטוריה של המדע והטכנולוגיה באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה.

המודל: בין מדע לאמנות, נובמבר 2007