"המדיום הוא המסר"

ערן יובל
לרגל שנת השלושים לפרסומו של הספר The Medium Is The Massage 1 התקיים קורס סמסטריאלי במחלקה לתקשורת חזותית בשם "המדיום הוא המסר" 2

הרהורים אודות "המדיום הוא המסר"

 

לרגל שנת השלושים לפרסומו של הספר The Medium Is The Massage [1] התקיים קורס סמסטריאלי במחלקה לתקשורת חזותית בשם "המדיום הוא המסר" [2] מרשל מקלוהן, מהאינטלקטואלים הנודעים והשנויים במחלוקת של המאה העשרים, הצביע על כך שהמדיה [3]  היא למעשה סביבה המעצבת את האדם והחברה והדגיש את הצורך במחקר שימנע את השפעותיה השליליות של סביבה זו.

 

מקלוהן ציין כי רוב בני האדם מתעלמים מהסביבה בה הם שרויים. למרות שהיא בעלת השפעה יסודית על חיינו, אנו תופשים אותה כמובנת מאליה ובמהירה היא נעשית בלתי-נראית. אמנים, לעומת זאת, הם יוצאי דופן מבחינה זו. הם מתבוננים בסביבה, מצביעים עליה, מפרשים ומבקרים אותה.

 

סיפורו הקצר של אדגר אלן פו A Descent into the Maelstrom, סיפק למקלוהן מטאפורה לתרבות העכשווית ולסביבה הטכנולוגית בה אנו מתנהלים. בסיפורו של פו, נקלע מלח למערבולת אימתנית. הוא מבין שהמאבק בזרם האדיר הוא חסר סיכוי. וכל שנותר לו זה להתבונן בהתנהלותה של המערבולת. בתוך השצף הכאוטי מזהה המלח חוקיות מסוימת, אשר מורה לו לבסוף על הדרך שבה יוכל להציל את חייו.

 

סטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית, העתידים לקחת חלק חשוב בעיצוב פני התקשורת, חייבים להבין היטב כיצד פועלת סביבת העבודה שלהם. במהלך הקורס ערכנו היכרות ראשונית עם רעיונותיו של מקלוהן. בחלקו הראשון של הסמסטר ערכו הסטודנטים תחקיר קצר וכתבו עבודה הבוחנת את הרלוונטיות של רעיונותיו של מקלוהן. בחלקו השני של הקורס יצרו הסטודנטים סרטוני וידאו קצרים בהשראת הרעיונות אליהם נחשפו.

 

לפניכם שני סרטונים שנוצרו במסגרת הקורס על ידי סטודנטים במסלול עיצוב בתנועה שנה ג' במחלקה לתקשורת חזותית:

 

הערות

 

[1] The Medium Is The Massage, Marshal McLuhan & Quentin Fiore 1967

[2] הרעיון "המדיום הוא המסר” מופיע לראשונה בספרו של מרשל מקלוהן "להבין את המדיה" 1964.

[3] פירוש המושג מדיה, על פי מקלוהן, הוא הרחבה (extension) של איבר או חוש אנושי. על פי תפישה זו, אמצעי התקשורת - כמו הרדיו, הטלוויזיה והמילה הכתובה - הם רק חלק מרשימה ארוכה בה כלולים בין השאר גם המכונית, הכיסא ורשת החשמל.

 

 

 

 

 

THE MEDIUM IS THE MASSAGE

גיא דהאן

 

http://www.youtube.com/watch?v=l4kdPX78fcs

 

 

UNDERSTANDING THE NATURE OF TELEVISION

קובי מולדבסקי, אלכסיי וסילייב, אלישיב לוין

 

http://www.youtube.com/watch?v=jehoKkTLnlE

 

 

 


הפרוטוקולים של צעירי בצלאל, יולי 2008