שיחה עם מעצב - "מיכל פופובסקי פוגשת את צחי פרבר"

מיכל פופובסקי

"מיכל פופובסקי פוגשת את צחי פרבר" הינו הסרט השלישי בסדרת הסרטים אודות מעצבים ישראלים שיצרתי בשנים האחרונות. כמו בסרטי האחרים, מטרתי בסרט זה הייתה לאפשר למעצב לדבר אודותיו ואודות עבודתו וליצור בכך עדות ותיעוד.  פגשתי את צחי פרבר עם הצלם יוסי כהן בסטודיו שלו, בשעות הבוקר המאוחרות. התיישבנו – הוא ליד שולחן העבודה שלו, אני מולו, קרוב לקיר ושוחחנו.

לסרט לא נקבע תסריט מקדים. פניתי לצחי פרבר בשאלות ונהלנו שיחה פתוחה. במהלך השיחה, חשף פרבר בפני את פריטים מתוך עבודתו – ציורים, קריקטורות, עיתונים – ואלו כיוונו את עבודת הצלם אשר צילם גם את העבודות וגם את הסטודיו של פרבר.

למעשה, אופי הסרט נקבע על בסיס השיחה כפי שהייתה ביני לבין המעצב.  התחלתי בזמן העריכה בחרתי בקטעים המשמעותיים ויצרתי רצף נרטיבי שישקף הן את מניעיו של פרבר למעשה העיצוב שלו והן את העמדתו [positioning] ביחס לילדותו, למשפחתו, לידידיו ולאירועים שעיצבו את הפעולות המקצועיות שלו.

כך, על יסוד בחירת חומרים כגון, הקו האלכסוני של פרבר ועריכתם, חושף הסרט את את שראה את ישראל, המדינה בה גדל בשנות השישים ואת הישראלים, לרבות הפוליטיקאים, בעין משוחדת גם באהבה וגם בעצב.

סרט מלווה בטכסט שכתבתי המציג את הרגע בו סיים פרבר את לימודיו בבצלאל והחל לפעול בחיק שדה העיצוב. טכסט זה גם מלווה את הצילומים שצילמתי או כאלה שצולמו על ידי עמיתים והם מתאימים לרוח הסרט ואת אופיו.

תודתי נתונה לכל מי שעזרו לי להפיק את הסרט הקצר [כ-15 דקות] ואפשרו לי, תוך בחירת קטעי מוזיקה וביצועי אפקטים גרפיים, לחתום את הסרט.

סרט זה, כמו סרטי האחרים, מהווה מעשה תיעודי קולנועי דוקומנטארי ראשון אודות מעצבים ישראליים הפועלים בישראל.

לצפייה בקטע מן הסרט:


http://www.youtube.com/user/drmichalpopowsky


קומיקס וקריקטורה, ינואר 2010