יאיר ענבי: קריקטוריסט פוליטי

יאיר ענבי (1949) הינו יליד קיבוץ, יצא לאחר שירותו הצבאי ללימודי אמנות ועיצובה גראפי באקדמיה המלכותית בבירה ההולנדית אשר בהאג. עם סיום לימודיו הציג מעבודותיו באירופה, קנדה וארה"ב. בקיץ 1977 שב יאיר ארצה והשתתף בכמה תערוכות בתל-אביב.

 

בזמן שהותו בחו"ל השתלם בציור עבור כתבי עת יוקרתיים בהולנד ובקנדה.

 

יצירותיו כוללות עבודות שמן בסגנון הריאליזם והפוסט-ריאליזם. ציורי דיוקנאות, אילוסטראציות, קומיקס וקריקטורות פוליטיות וחברתיות.

 

עם חזרתו ארצה החל לאייר עבור מגאזינים ישראליים ("מוניטין", "את") ושאר פרסומים, כעיצוב שערים לספרים ועטיפות תקליטים.

 

התקשורת הכתובה האילוסטראטיבית הייתה אז בראשית דרכה, כשהיא מנסה להתעלות אל הסטנדרטים אשר עד כה היו מקובלים בארה"ב ובאירופה.

 

יאיר תרם מניסיונו לעיתונות המצוירת המקומית בהיותו האמן הראשון אשר שלט כבר אז בטכניק הידועה בשם: מברשת אוויר  air-brush) ) הוא היה גם הראשון אשר הכניס אל תוך התקשורת הכתובה את הז'אנר הסטירי חברתי, אשר עד אז הצטמצמו הקריקטורות בארץ בביקורת פוליטית בלבד.

 

החל משנות ה-80 עיטרו ציוריו עיתונים כמו 'מעריב' ו'הארץ'. יצירותיו הודפסו בעמודי השער של מוספי סוף השבוע. לצד כל אלה התמחה יאיר בתחום הפופ והפוסטרים הפרסומיים.

 

יאיר ענבי מתגורר כיום בירושלים כשיצירותיו ממשיכות להתפרסם על פני מרחב ניכר של טכניקות וסגנונות הכוללות כמובן מולטימדיה וציור ממוחשב.

יאיר ענבי (1.15 MB)

קומיקס וקריקטורה, ינואר 2010