עורך

מאמרים

בהקשר

תערוכה וירטואלית

מהכפר לעיר מהעיר לכפר

נעה הימלפרב

בעבר היה האדם מושפע בצורה מיידית ומוחלטת מהסביבה בה הוא חי. צרכיו הבסיסיים ביותר ואורחות חייו היו תלויים במקום מגוריו, כמו גם באקלים ובסוג האדמה אותה עיבד. היום, לעומת זאת, האדם הולך ומתנתק מהסביבה הטבעית שלו ומהשפעותיה. בכל רחבי העולם נוצר אורח חיים אחיד בצורת הבנייה, המזון, העיסוקים היומיומיים וכו'.

 

במצגת שלושה פרויקטים שונים המשקפים את השינויים בסביבת המחייה הפרטית שלי כעדות לתהליכי השינוי הגלובליים.

 

 

 

 

 

ערכה לעשיית גבינה ביתית

 

כיצד אוכל להמיר את העשייה המקומית-כפרית-מסורתית מבית הורי למטבח העירוני?

 

יצרתי ערכה ביתית המשמרת את תהליך עשיית הגבינה המסורתית ומביאה אותה למטבח המודרני. בעיצוב הערכה הקפדתי לשמר את התהליך המסורתי הן מבחינת האיכות והן מבחינת תשומת הלב שבעשייה הידנית. את עקרונות אלה שילבתי תוך שימוש בחומרים וצורות המתאימות למטבח העכשווי.

 

הערכה כוללת כד העשוי חמר המכיל 1 ליטר חלב, מסננת המותאמת לגודלו של הכד ומשמשת גם כתבנית לגבינה וכלי לחיתוך הגבן בשלושה מימדים.

 

הערכה מאפשרת הכנה של גבינה אחת מליטר חלב אחד בכל מטבח מודרני.

 

מנחה: יעקב קאופמן

 

 

 

 

 

תכשיט

 

בתרבויות מסורתיות התכשיט מהווה, בנוסף לפן האסתטי שלו, סמל להשתייכות לקבוצה מסוימת, שבט או מקום. התבדלות זו נוצרת לרוב משימוש באלמנטים מחומרים מקומיים בצורות מסורתיות. השימוש בחומרים מקומיים כמאפייני זהות בחברה המערבית כמעט ואינו קיים יותר. ממקום זה יצרתי את סיכת הדש העשויה כסף ואדמה מהמקום בו גדלתי המשלבת שני חומרים בעלי ערך יקר רגשי וגשמי.

 

מנחים: חיים פרנס וטל גור

 

 

 

 

 

שרפרפים

 

בפרויקט זה עיצבתי סדרת שרפרפים המורכבים מאבן גיר וממבנה מתכתי. עיצבתי דרך בה נוכל להכניס למגורים בדירה העירונית חומרים טבעיים המחדשים את הקשר שלנו, המשתמשים, לחומרים הטבעיים הנמצאים סביבנו. כדי לחדש את החוויה המייחדת והמיוחדת הזו, הפכתי אבן גיר טבעית המצויה בהרי ירושלים לחלק מהריהוט הביתי. מתוך כוונה לא לפגוע בה תוך מתן כבוד כאילו הייתה אבן יקרה, "שיבצתי" אותה בתוך מבנה מתכתי ההופך אותה למושב ומחזיר את המגע הפיזי עם החומרים המקומיים. השילוב בין האבן המשתנה, המושפעת מסביבתה לבין המתכת התעשייתית מדגישים את הפער שיצרנו אנו בני האדם.

 

 מנחים: חיים פרנס וטל גור

 

מהכפר לעיר מהעיר לכפר (1.15 MB)

הפרוטוקולים של צעירי בצלאל, יולי 2010