רישומים בזמן

מירב רהט

הפרויקט "רישומים בזמן",12 הוא סיכומו של מסע אישי, שצמח מעולם של צללים, השתקפויות ותעתועים המלווה אותי כאלמנה ובת במשפחת השכול. בפרויקט, ה"אין" מהווה חומר גלם ליצירה, וה"לא קיים" מקבל ביטוי חזותי והופך לצורות פיזיות מוחשיות.

 בתהליך העבודה אני עושה שימוש בשני מושגי יסוד: "כסא ריק" – דימוי המשמש לייצוג נעדר נוכח בתחומי האמנות והתרבות, ו"צל" – תעתוע דו מימדי המכיל מגוון משמעויות סימבוליות. את הריק הכלוא בין כסא וצילו אני מתרגמת לצורות תלת מימדיות ממשיות, המגדירות ומקפיאות "אין" ברגע נתון בזמן בצורות פיזיות מוחשיות.

בתחילת התהליך תרגמתי את הריק לצורות גושניות - מסה כבדה/משא כבד. בהמשך, פירקתי את האובייקטים, בחנתי הפשטה וצמצום של הצורות שנולדו וחיפשתי דרכים נוספות שיוכלו לבטא ולהכיל את המסה של האין, כמו גם את השינויים הנגזרים ממעבר הזמן. התהליך הוביל למיצב המכיל סדרת אובייקטים - כסאות המביאים לידי ביטוי את מהלכי הריקון והתנועה בזמן, הן פיזית והן מנטאלית. לצד האובייקטים בחרתי להציג עבודת וידאו, "נעדר נוכח 2009", בה נראה צילו של דגל מתנופף, הולך ומתפוגג על מדרכת רחוב, כאשר ברקע נשמעת נגינת החצוצרה הפותחת את טקסי יום הזיכרון.

 "רישומים בזמן" הוא מסע להסרת מסה/משא, המתנהל במשולש בין עיצוב, אמנות ופילוסופיה, בסופו מתפנה מקום לדברים חדשים. זה פרויקט שמתחיל בעולם של דו-מימד אשלייתי וצללים כהים וכבדים, ועובר לעולם של תלת-מימד וממשות פיזית אוורירית; פרויקט שעוסק בשינוי לאורך זמן, המתפתח מקיבוע רגעים בזמן בגופים מאסיביים קפואים, לייצוג שלהם באובייקטים קלילים עם יכולת השתנות; פרויקט בו רישומי דו מימד המייצגים רגעים בזמן הופכים כתב יד אישי ורישום תלת-מימדי דינאמי בחלל, הבוחן שוב ושוב את נקודת המפגש בין אין ויש, ריק וצורה, תעתוע וממשות, והופך סיפור אישי למיצב אוניברסאלי.

רישומים בזמן (1.15 MB)

  • 1. פרויקט הגמר בתואר השני אודות עיצוב בבצלאל בהנחיית אייל אליאב
  • 2. .
סוף הדרך: על המוות ביצירה ובתרבות, אוקטובר 2010