עוד אליס על המדף?

תערוכה: ליאורה וייז / טקסט: ג'ודית פוזנר

שני ספרי אליס, בארץ הפלאות ומבעד למראה, הם כנראה הספרים שאוירו מספר הפעמים הרב ביותר, בתרבות המערבית. קורותיה של אליס היוו אתגר מפתה שמאיירים ואמנים לא עמדו בפניו.

 

מאז שיצא הספר לאור, כל אחד מהאמנים הטביע את התרשמותו וחותמו האישי באיורים, מהתייחסות לשנינות העולצת ועד למקבריות שחורה. (אני, אישית, מעדיפה את האיורים המקוריים של לואיס קרול שיש בהם רגישות וגם עילגות, על פני האיורים המהוקצעים והרהוטים של סיר ג'ון טניאל).

 

בסדרת התחריטים היוצאת דופן של ליאורה וייז, אליס האלמותית קמה לתחייה דרך שילוב של טכניקות מורכבות ומאוד מקצועיות מחד גיסא ויצירת אוירה מסתורית, קודרת ובלתי מפוענחת מאידך גיסא. אוירה שהגרעין הקשה של אוהדי אליס, ואני ביניהם, אוהבים.

 

ליאורה היא אמנית הדפס, היא בוחרת בטכניקות ותהליכי עבודה ממושכים, אפילו סיזיפיים, המאפשרים מנעד רחב של שחורים ואפורים, קשת מגוונת של טקסטורות, ורב שכבתיות.

 

היא משרה את פלטת המתכת החרוטה השרייה ממושכת באמבטיית חומצה, עד שנוצרות צריבות עמוקות וגסות, לאחר הדפסת הפלטה ובחינת הדימוי שנוצר, היא שוחקת אותו, כדי לעמעם, להסתיר ולמחוק חלקים ממנו.

 

הדימוי משתנה, פושט צורה ולובש צורה, לאחר חזרות רבות, כאשר הדימוי משביע את רצונה והוא מזכיר בעמעום את הדימוי הראשוני אבל נושא עליו שרידים של כל הדימויים שקדמו לו, כמו שכבות ארכיאולוגיות, מגיע התהליך לסיום. הצטרפו אליה למסע מחודש עם אליס.

עוד אליס על המדף? (1.15 MB)


ליאורה וייז, ציירת, אמנית הדפס ופרפורמרית. הדימויים שלה פיגורטיביים, מבוססים לרוב על מיתוסים, אגדות והיסטוריה משפחתית. מאחורי מסווה תמים ופשוט לכאורה, היא שותלת מצבי נפש רגישים וביקורת חברתית ועצמית. ליאורה אוהדת את "אליס" מזה שנים ומשתמשת בחומרים של הסיפור גם בתחריט וגם ליצירת מופעים רב תחומיים אתם הופיעה בהערת שולים, תיאטרון תמונע, ניסוי כלים ופסטיבלי תיאטרון בובות בינלאומיים בירושלים ובטיוואן. בוגרת ביולוגיה. מציגה הרבה בארץ ובחו"ל. חיה ויוצרת בירושלים.
ג'ודית פוזנר החלה את לימודיה בתולדות האמנות, ואת עבודת הדוקטור שלה כתבה באנתרופולוגיה באוניברסיטת טורונטו בקנדה. היא לימדה באוניברסיטת טורונטו ובאוניברסיטת יורק מעל ל20 שנה. לג'ודית פרסומים רבים הן פרסומים אקדמיים הן פרסומים בעלי אופי פופולרי יותר. עתה היא עוסקת בכתיבה ומנגנת ג'אז בפסנתר. היא אספנית אקלקטית של אמנות, תחריטים של ליאורה וייז באוסף שלה. ג'ודית היא "מעריצה של אליס" מאז הייתה בת שש, אז צפתה בסרט האנימציה הקלאסי של דיסני מ1951

איור: דיאלוג בין טקסט לתמונה, יולי 2013