עורך

מאמרים

בהקשר

תערוכה וירטואלית

ביקורת ספרים

שקט, מגגלים! ביטויים חזותיים של שקט, על פי גוגל

אונה שגב

 

 

מנוע החיפוש גוגל מספק תשובות לכל דורש ודורשת, במהירות וביעילות. שורות-שורות של דימויים מופיעות על המסך בהתאם לנושא המבוקש. הדימויים העולים מתוך חיפוש מהיר בגוגל הם תשובה ישירה לשאלה ישירה. הם לרוב דימויים גנריים, משומשים המשוכפלים בתדירות גבוהה. הם תחנת הבסיס של החיפוש והם גם התחנה האחרונה שלו, שכן הם עונים על הצורך הבסיסי שלשמו הוחל. זהו תהליך החוזר על עצמו: מילה-חיפוש-דימוי, מילה-חיפוש-דימוי, מילה-חיפוש-דימוי, מאות מיליוני פעמים ביום.[1]

 

גוגל הוא סוכן לתשובות בזק. התשובות ניתנות באופן מילולי – בשפות שונות, ובאופן חזותי – במגוון דימויים. מנוע החיפוש גוגל הפך למכנה משותף רחב, כלי עבודה ציבורי המשתנה ומתפתח בהתמדה, בהתאם לשימושים בו. חיפוש בגוגל מעלה אוסף של דימויים הקשורים באופן כלשהו למילת מפתח. חלקם קשורים באופן ישיר וברור למילה, אחרים קשורים אליה באופן עקיף, כזה הניתן לשחזור, וכזה שלעתים נתפס כ"טעות". טעויות כאלו הן בבחינת "טעויות משמחות" (happy mistakes""), שכן הן חושפות תרבות חזותית העושה שימוש מסקרן במילים ובדימויים ויוצרת מערכות יחסים מאתגרות בין דימוי למילה. כאן אתמקד במגוון הדימויים העולים בעקבות מילת החיפוש שקט, בניסיון לגלות: איך נראה שקט על פי גוגל?

 

שקט הוא שם עצם מופשט ולכן אין ביטוי חזותי ייעודי התואם לו. חיפוש מקרי בגוגל מציג אוסף ביטויים חזותיים של שקט. ביטויים אלה "נאספים" אל גוגל על בסיס מילת החיפוש. הבחירה בתצורת המילה (פועל, שם עצם, שם תואר וכו'), כמו הבחירה בשפת החיפוש (במקרה זה עברית או אנגלית) וכמובן העדפת מילה מסוימת על פני אחרת – משפיעה על אוסף הדימויים.

ההגדרה הראשית של שקט (שם עצם, זכר) על פי מילון אבן שושן[2] היא מנוחה, שלווה. שתיקה (שם פעולה, נקבה), לעומתו, מוגדרת כדממה, היאלמות, חוסר דיבור. בהגדרה המילונית מיוחס לשקט מצב חיובי, סביל, נינוח, בעוד שהשתיקה היא פעולה אקטיבית של מניעת קול, פעולה שיש בה חסימה של התנהלות טבעית, אנושית, המערבת קול. שקט, בניגוד לשתיקה, נתפס כמצב טבעי ולא ככזה המושג בעקבות מניפולציה. גם באנגלית אבחנה זו מתקיימת, אם כי מילון וובסטר[3] משתמש ב-silence כאחת מההגדרות הראשיות ל-quiet, שביניהן ניתן למצוא גם את ההגדרות הבאות: stillness, rest, repose, peace of mind. בעקבות ההגדרה המילונית, מעניין לבדוק: האם הביטוי החזותי של שקט יהיה שונה בהכרח מהביטוי החזותי של שתיקה?

 

ניתן לזהות שני סוגים עיקריים של דימויים המופיעים תחת מילת החיפוש שקט (תמונה 1). האחד, ישיר וצפוי: תנועה מהסה - אצבע מתוחה מונחת על פה סגור. תנועה זו היא פעולה של בקשת שקט, לעתים מלווה בהגיית הצליל ש'. כאן היא מופיעה בווריאציות שונות: תצלום אישה בחיתוך קלוז-אפ, איור של אישה בליווי כיתוב המחקה הגיית ש', אייקון וקטורי (קווי) של יד ופה ואיור סמיילי בתנועה מהסה. בכל אחד מדימויים אלו התנועה המהסה היא עיקר העניין. הם משמשים הראיה, סימון לכוונה אחת: שקט! דימויים אלו קשורים בקשר מילולי לבקשת שקט ולא מהווים ייצוג חזותי של שקט. הסוג השני פחות ישיר, והוא דימוי של מים / ים / חוף ים. גם בקישורים המוצעים על ידי גוגל מופיעים דימויים של תנועה חופשית בחוף ים או ליד מקור מים גדול בהקשר של מילות החיפוש שלווה, חופש, שקט פנימי. אנו מכירים את המים כסמל רב משמעויות; המים הם יסוד בטבע; הם כוח רב עוצמה של בריאה והרס, (סיפורי הבריאה, תיבת נח, ובמיתולוגיה: נפטון אל הים ולידת ונוס מן הגלים); למים מיוחסת יכולת טיהור (בטקסי הטבלה נוצריים); דימוי המים יכול להתפרש כייצוג לתודעת הנפש (פרויד). ההיכרות עם הפרשנויות השונות הניתנות לדימוי המים הופכת את הקריאה של הדימויים לקריאה פרשנית. החיבור בין דימוי המים לשקט מצריך מאתנו לייצר ביניהם הקשר הנסמך על ידע קודם. המים טוענים את הדימוי במשמעויות, דימוי חוף הים תורם ליצירת אווירה קלה ונקשר לתחושת חופש (רבות הפרסומות של "חופשה מושלמת" הכוללת תצלום של חוף ים עם חול לבן ומימי טורקיז). הפעילות בחוף הים כרוכה בהנאה מיופי הטבע, מפעילות גופנית או בטלה. דימויים אלו הם ביטויים לשקט כמצב נפשי.

 

 

תמונה 1

צילום מסך של תוצאות חיפוש המילה: שקט בגוגל

 

לעומת מגוון הדימויים לשקט, תוצאות החיפוש של quiet (תמונה 2) מסתכמות בהוריית שקט בלבד. אם בתנועה מהסה ואם בתמרור אזהרה או שלט. הדימויים וקטוריים, אייקוניים ומסוגננים באופן הומוריסטי, ונשארים ברמת מענה ישיר וראשוני. אוסף הדימויים שבעמוד אינו רגוע או שקט. חזרתיות הדימויים מייצרת ביניהם דיאלוג קולני והצבעוניות הכללית של העמוד בגוני צהוב ואדום תורמת לאווירה הקלילה.

 

 

תמונה 2

צילום מסך של תוצאות חיפוש המילה: quiet בגוגל

 

גם בדימויים המופיעים תחת שתיקה (תמונה 3) חוזרת התנועה המהסה. כאן, בניגוד לאלו שהופיעו בשקט, מופיעים דימויים רבי משמעות המספקים מגוון פרשנויות. כך לדוגמה, תצלום קלוז אפ של בחורה בתנועה מהסה ולעומתו תצלום קשישה שעושה את אותה התנועה. איזה סוג של שקט כל אחת מהן מבטאת?

בתצלום אחד, הסביבה המופיעה בצבע אחיד (בדומה למסך הנהוג בשימוש בסטודיו לצילום), תווי פניה של הבחורה, עורה הבהיר, התנועה המדויקת של אצבעה ושפתיה – כל אלו מחזקים את הרושם שזהו תצלום מבוים. זהו תצלום בסגנון אימג'בנק, תצלום אילוסטרציה, הנעשה מראש ללא הקשר כלשהו ובא לספק צורך להדגמה כללית של רעיון. במקרה זה: השתקה. לעומתו, נראה כי בתצלום הקשישה יש התכוונות, והוא בא להעביר מסר מסוים. פניה של הקשישה, בניגוד לפני הבחורה שאינה מזוהה ויכולה להיות כל אחת ואף אחת, גלויות. היא לבושה בתלבושת אתנית ומישירה מבט אל המתבונן בה. נראה כי השקט שמבקשת הקשישה הוא קונקרטי ולא כללי. שקט שמתייחס לגילה, למוצאה, למעמדה. 

 

תמונה 3

צילום מסך של תוצאות חיפוש המילה: שתיקה בגוגל

 

דימויים נוספים המופיעים בתוצאות החיפוש של שתיקה מוסיפים עניין לפרשנות. דימויים אלו מלאי הבעה וניכר כי הם טעונים במסר. השתיקה הקשורה בהם היא שתיקה סימבולית. פה חסום בתפרים, בצבעי שחור לבן קונטרסטיים, תצלום סוריאליסטי בשחור-לבן, של נערה כורעת על רצפה, כשמעליה מרחפים מזלגות (?), ידיים מאוגרפות, כבולות בשלשלאות. כל אלו משתמשים באטריבוטים הלקוחים מתוך מאגר חזותי-תרבותי, המשמש מקור למשמעות עודפת. בעמוד תוצאות החיפוש של Silence (תמונה 4) מועצמים הדרמה והמתח. לאווירה זו תורמת צבעוניות שחור-לבן, הדומיננטית במרבית הדימויים והופכת את אוסף הדימויים למעין סטורי-בורד: אוסף תמונות המייצרות משמעות מצירופן זו לצד זו. התמונות מספרות סיפור בצורה וצבע. גוני השחור-לבן מקטבים את הדימויים: עצים עירומים, נופים מעורפלים, חורפיים, מורבידיים. ספסל בודד במרחב מושלג, דמות בודדה על קצה שפת אגם. הדימויים משדרים בדידות וקור. גם בדימויים הטיפוגרפיים ניכרת הטקסטורה הקשה-קרה. הדימוי המזוהה ביותר הוא כרזת הסרט שתיקת הכבשים (ג'ונת'ן דמי, 1991), ובה מבטה הנוקב של השחקנית ג'ודי פוסטר. פיה חסום, מוסתר בכנפי פרפר צבעוני שעל גבו דוגמה גרפית שנראית כגולגולת. הדימוי מצליח להעביר את האווירה המצמררת שמלווה את הסרט, שהנו מותחן אימה פסיכולוגי מטריד.

 

תמונה 4

צילום מסך של תוצאות חיפוש המילה: silence בגוגל

 

חיפוש בגוגל הוא לכאורה פעולה סתמית, מקרית. אוסף של קישורים, מאגר דימויים שמתהווה ללא הפסקה, בתדירות משתנה, ללא הכוונה, מבוסס כולו על קשר מקרי למילה המוקלדת בשדה החיפוש. מאגר זה מושפע מגורמים שונים, ביניהם קישורים ממומנים, מידת הפופולריות של נושא מסוים, איכות הקובץ המצורף. הדיון המובא כאן לא התעלם מעובדות אלו, להיפך. דווקא בגלל שאין יד אחת מכוונת, דווקא בגלל שמאגר הדימויים הוא אינסופי ומשתנה כל הזמן על ידי מספר רב של אנשים, מעניין היה לבחון כיצד מתהווה ייצוג חזותי למילה על ידי קהילת משתמשי גוגל, שאף אינם מודעים לפעולתם זו. תוצאות החיפוש בגוגל הן קטלוג של דימויים שמשתמשי הרשת יוצרים, בוחרים, מתייגים. גוגל מציג את אוסף האמונות, הרעיונות, המחשבות וההקשרים שאנו יוצרים. נראה כי בדומה להגדרות המילוניות, גם בייצוגים החזותיים נשמר שוני בין שקט לשתיקה. דימויי השתיקה אקספרסיביים, לעיתים אגרסיביים. מדגישים את פעולת החסימה. בשתיקה ישנו אלמנט מאיים ודרמטי, בעוד שייצוגי השקט ברובם מתארים מצב טבעי, באמצעות שימוש בדימויים מן הטבע. מעניין לגלות שלמרות הקרבה במשמעות בין שתי המילים לא קיימת חפיפה בין הביטויים החזותיים שעלו בחיפושים השונים. השקט, לפי גוגל, הוא מצב חיובי נדרש והשתיקה נותרת רועמת.

  [1]לפי האתר Site Analytics, https://siteanalytics.compete.com/google.com/?metric=uv

[2] אברהם אבן שושן, המילון החדש, כרך רביעי, ש-ת ומוספים, ירושלים: הוצאת קרית ספר בע"מ, 1992, עמ' 1411.

[3] Webster's Dictionary of the English Language, Wordsworth Editions, 1989, p.951, p. 1121


אונה שגב‬, מעצבת גרפית ומרצה לעיצוב. בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל ובעלת תואר שני מהתוכנית הבינתחומית לאמנויות, אוניברסיטת תל אביב. מלמדת טיפוגרפיה במרכז אקדמי ויצו חיפה.

שקט בבקשה! על שתיקות והשתקות