פתח דבר

אסופת הטקסטים של תרבות חזותית וחומרית מביאה לציבור הסטודנטים, החוקרים, האמנים, המעצבים והאדריכלים מאמרי מפתח בתחומים שונים של התרבות החזותית והחומרית. 

ההחלטה ללקט, לקבץ ולערוך את הטקסטים של תרבות חזותית וחומרית נבעה מסיבה פשוטה: במהלך השנים מצאנו עצמנו מתלבטים לגבי מהותם וזהותם של טקסטים שעוסקים בתחומי הדעת המגוונים הנלמדים בבצלאל ושאותם כדאי שהן הסטודנטים והן המרצים יכירו. כך, הטקסטים שנבחרו מנסים להנגיש לקהילה הבצלאלית מִדגם של טקסטים חשובים לכל דיסציפלינה. אלו יכולים להוות בסיס לבניית גוף־ידע אישי, כמו גם לעורר ולייצר דיונים בכיתה ובסטודיו.

הטקסטים, שנכתבו על ידי חוקרים ויוצרים כאחת, פורשים את נושאי השיח והרעיונות המרכזיים בהיסטוריה, בתיאוריה ובביקורת של התרבות החזותית והחומרית. חלקם נוגעים בהיבטים של אסתטיקה וטכניקה, אחרים נוגעים בסוגיות של תרבות, מִגדר, מעמד, מקומיות, גלובליזציה, טכנולוגיה, יחסים בין ידע לכוח ועוד.

הטקסטים נבחרו על ידי צוותים שונים מן המחלקה לתרבות חזותית וחומרית בשיתוף עם מעצבים, אמנים ואדריכלים מן המחלקות המקצועיות בבצלאל והם מחולקים לפי המחלקות השונות: תקשורת חזותית, ארכיטקטורה, אמנות, צילום, עיצוב תעשייתי, אמנויות המסך, צורפות ואופנה, קראפט (כולל עיצוב קרמי וזכוכית). נוסף על אלו, יוצגו לקוראים טקסטים המתייחסים להיבטים רחבים של התרבות החזותית והחומרית תוך כוונה לספק מבט על המשותף לתחומי היצירה השונים.

הטקסטים נבחרו על סמך קריטריונים שונים: מקומם בקאנון של התחום, נושאי השיח העיקריים בכל תחום ידע, חשיבותם של הכותבים, מגוון הדעות (תוך הקפדה על איזון בין טקסטים היסטוריים לטקסטים עכשוויים) ומידת הקריאוּת של הטקסט. על הכותבים.ות נמנים תיאורטיקנים, היסטוריונים, אוצרים, מבקרי תרבות, אמנים, מעצבים, אדריכלים, מחנכים ועוד.

מטבע הדברים, מניין הטקסטים מוגבל ונע בין חמישה־עשר לעשרים טקסטים לכל מחלקה. הוספנו רשימה של טקסטים מומלצים ל"מטיבי לכת". מובן שהאסופות השונות אינן אלא מדגם חלקי של הקיים בכל אחד מן התחומים. עם זאת, הן מעמידות ייצוג רב־פנים של הדרכים המגוונות שבהן התייחסו כותבים שונים לַתחומים השונים של התרבות החזותית והחומרית.

תחת שם כל מחלקה תוכלו למצוא רשימת טקסטים, ביוגרפיה קצרה של הכותבים (בעברית) ותקצירי הטקסטים (גם הם בעברית). את הטקסטים עצמם ניתן לקבל בצורה דיגיטלית, או כעותק מודפס, במזכירות המחלקה לתרבות חזותית וחומרית.