קראפט

אסופת הטקסטים בנושא "קראפט" נבחרה על ידי חוקרים, אמנים ואנשי קראפט מהמחלקה לתרבות חזותית וחומרית, מהמחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית ומהמחלקה לאופנה וצורפות. שיתוף הפעולה בין שלוש מחלקות שונות הוליד גוף מגוון של מאמרים שעניינם המרכזי הוא קראפט. בשונה מן המקראות המחלקתיות, המכנה המשותף למאמרים אלו הוא העיסוק במלאכה ובמשמעויותיה. קראפט קשור בעבודת יד, ומתוך כך נגזרות שאלות על מיומנות אבל גם על חד־פעמיות, על מקוריות, על אותנטיות, על מקומיות, על חדשנות ועל מעורבות.

המקראה מציעה לציבור הסטודנטים והמרצים מאמרים מרכזיים וחשובים בתחומי הקראפט בארץ ובעולם. בין הכותבים תיאורטיקנים ותיקים וחדשים, היסטוריונים, מבקרי תרבות, חוקרים, אוצרים ויוצרים. בין אם הם באים מן הפרקטיקה המקצועית, ובין אם הם באים מן החקירה העיונית, כותבי המאמרים מציפים שאלות מהותיות משותפות: מה זה קראפט? איך מגדירים קראפט? מהי ראשית ההיסטוריה של הקראפט? אלו קשרים מקיים הקראפט עם תחומי עיצוב שונים, כמו אדריכלות, אופנה, עיצוב תעשייתי? מה בין קראפט ובין אמנות? מהו קראפט מסורתי ומהו קראפט עכשווי? מהי חשיבות הקראפט בעידן דיגיטלי? מדוע מתרחשת תחייה של הקראפט ומהי תרבות של קראפט? מהי ההיסטוריה של הקראפט בתחומי "בצלאל" ומהו קראפטיביזם?

כך, חלק מן המאמרים שנבחרו עוסק באובייקט של הקראפט, בחומרים ובפונקציות, במיומנות, בתהליך העבודה הייחודי לקראפט, בקנה המידה של הייצור, באסתטיקה של הקראפט, ביחסים בין הגוף והקראפט ובעמדה של אומן הקראפט עצמו. מאמרים אחרים עוסקים בהיסטוריה ובמרחב של הקראפט, במשמעויותיו המקומיות ובהקשריו המסורתיים.

המקראה מכילה את רשימת המאמרים, תקציריהם בעברית וביוגרפיה של הכותבים. את המאמרים במלואם ניתן לקבל בעותק דיגיטלי או מודפס במזכירות המחלקה לתרבות חזותית וחומרית. 

ד"ר טל פרנקל אלרואי

חומרי בניין

אדולף לוס (Loos)

The Invention of Craft

גלן אדמסון (Adamson)

The History of Craft

פול גרינהאל (Greenhalgh)

Abstracting Craft: The Practiced Digital Hand

מלקולם מקולו (McCullough)

The Revival of Handicraft

ויליאם מוריס (Morris)

Craftsman versus Designer

האוורד ריסאטי (Risatti)

Quality Driven Work

האוורד ריסאטי (Risatti)